Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

Kökeni Hint felsefesine dayanan bir meditasyon yöntemi olan yoga vücudun dinlenmesini ve duyuların açılmasını sağlar. Spor salonunda uzmanlar eşliğinde yapabileceğiniz gibi tek başınıza evde de yapabileceğiniz yoga, bu nedenle günümüzde sıklıkla meditasyon amacıyla uygulanır.

Zihni yenileyen ve tüm duyuları uyaran yoganın çok sayıda faydası vardır.

  • İnsanların yaşadığı hızlı hayat temposu stres düzeyini oldukça artırır. Yoganın en önemli faydalarından biri günümüz modern insanını olumsuz düşüncelerden ve stresten uzak tutmasıdır.
  • Diğer spor aktivitelerinde kaslar, kemikler ve eklemler baskı nedeniyle oldukça zorlanır. Yogada ise bu şekilde bir zorlamaya girmeden vücudunuz yavaşça canlılık kazanır.
  • Bedeni ve zihni güçlendiren yoga tüm hayatınıza olumlu etkilerde bulunur. Evde, okulda ya da işte kendinizi çok daha mutlu ve iyi hissedebilirsiniz.
  • Özellikle ileri yaştaki bireyler için yoganın sağlık açısından olumlu etkileri vardır. Kalp krizi riskini azaltmasının yanı sıra panik atak ve depresyon gibi hastalıkların da kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Yogaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  1. Yogaya başlamadan önce mutlaka rahat kıyafetler ve mat satın almalısınız. Mum ve tütsüler de motivasyonunuzu artıracaktır.
  2. Özellikle başlangıç seviyesinde yoga hareketlerini öğrenebilmek için kaynaklara ihtiyacınız vardır. Görsel anlatımlı kitaplar, video setleri ve internet üzerinden bulabileceğiniz farklı kaynaklar size yardımcı olur.
  3. Yogaya başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanız gerekir. Özellikle ileri yaşlarda kemik ve kas sistemi ısınmadan yapılan spor aktivitelerinden daha fazla etkilenir.
  4. Kendinize göre bir program oluşturun ve bu programa bağlı kalmaya çalışın.

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

Yoğun ve stresli geçen hayatınızı biraz sakinleştirebilmek için evde kendiniz yoga yapabilirsiniz. Bunun için yalnızca yoga matı, öğretici bir kaynak ve rahat kıyafetlere ihtiyacınız var. Aynı zamanda, yoga yapacağınız alanın sessiz ve temiz olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Başlangıçta kendinizi çok yormamak için temel hareketlerden başlayarak 10-15 dakikalık bir sürede yoga yapabilirsiniz.

Belli hareketler dizisi içinde devam eden yogada nasıl bir yol izleyeceğiniz tamamen size bağlıdır. Eğer çok yorgunsanız vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olacak bir seri yapabilirsiniz. Enerjik hissediyorsanız ise tempolu ve hızlı hareketler bu enerjiyi doğru şekilde yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle genellikle sabahları tempolu, akşamları ise dinlendirici serileri yapabilirsiniz.

Çocuk pozu, öne eğilme, köprü, savaşçı pozu, hareketsiz poz gibi yoga hareketleri başlangıç seviyesine uygundur. Eğitim ve video setleri ile bu hareketlerin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu duruşlar ve vücudunuzu çok yormayacak eğilme ve bükülmelerle ilerleyen zamanlarda orta-ileri seviyede hareketleri zorlanmadan yapabilirsiniz.