Sağlıklı ve İyi Yaş Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı ve İyi Yaş Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Son yıllarda giderek trend haline gelen “iyi yaş alma”nın, aslında sağlıklı kalmak isteyen herkes tarafından yaşam tarzı haline getirilmesi gerekir. Enerjik, mutlu ve sağlıklı olmanın önemi yaş ilerledikçe daha belirgin hale gelir. Yıllar içinde gelişen sağlık problemlerinin nedeni ise genellikle üzerinde durulmayan ya da önemsenmeyen basit kurallardır. Oysaki, genç yaşlardan itibaren alınacak önlemlerle kaliteli yaş almak mümkün. Sizin için derlediğimiz önerileri günlük hayatınızda rutin haline getirerek hem bedeninizi hem de zihninizi sağlıklı yaş almaya adapte edebilirsiniz.

Fiziksel Aktiviteyi İhmal Etmeyin

Gün içinde aktif olmanın önemi, ortalama yaşam süresinin gittikçe arttığı günümüzde daha çok anlaşılıyor. Yaş alma ile birlikte ortaya çıkan fizyolojik değişimlerin önüne geçebilmek için egzersiz yapmak en kolay yollardan biri. Genç yaşlarda rutin haline getirilen egzersizler yalnızca bedenin değil zihnin de sağlıklı kalabilmesini sağlar. Yürüyüş, koşu gibi fiziksel aktivitelerle özellikle kas kuvvetini artırmak ve kemik dokusunu koruyabilmek mümkün. Yaşınıza göre belirleyeceğiniz egzersiz şekli ve süresi ile her zaman zinde kalabilirsiniz.

Sağlıklı ve Yeterli Beslenin

Gıda seçiminin her yaşta bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Özellikle yaş alma ile görülen sağlık sorunlarının başında doğru ve yeterli beslenememek gelir. Besin çeşitliliği, bu noktada sağlıklı beslenmenin önemli koşullarından biri olarak karşımıza çıkar. Vitaminler ve protein, kalsiyum, demir, çinko gibi minerallerin her öğünde belli ağırlıklarla alınması kilo sorunlarını da ortadan kaldırır. Besinlerin temiz olması ve katkı maddesi içermemesine de dikkat etmek gerek.

Su İçmeyi Unutmayın

Sağlık açısından su tüketiminin önemi yadsınamaz. Su içmenin genç yaşlardan başlayarak alışkanlık haline getirilmesi gerekir. İleri yaş dönemlerinde vücuttaki su miktarının azalması organları da etkiler. Günde en az 2 litre su içerek ve zamanla bu miktarı artırarak çok daha sağlıklı yaş alabilirsiniz.

Uyku Saatlerinizi Düzenleyin

Gün içinde yorulan bedenin dinlenebilmesi ve ertesi güne zinde başlayabilmesi için kaliteli bir uyku şart. İlerleyen yaşlarda uyku süresinin gittikçe kısalması, uykunun kalitesini de etkiler. Bu durumun önüne geçebilmek için kendinize belli saatler belirleyebilirsiniz. Akşam yemeğini fazla kaçırmamak, kafein almamak gibi önlemler biyolojik saatin daha verimli işlemesine yardımcı olur.

Stresten Uzak Durun

Sağlıklı yaş almanın en önemli adımlarından biri stres yönetimini öğrenmektir. Beden kadar zihnin de sağlıklı olması için doğru kararlarla stresten uzak durmak gerek. Bilinç ve farkındalık düzeyinin artırılması daha sağlıklı karar vermenizi sağlar. Nefes egzersizleri ve meditasyon yaparak da zihninizi eğitebilirsiniz.

Sosyalleşin

İzole bir hayat, farkında olmadan sizi psikolojik olarak etkileyecektir. Sosyal aktivitelere katılmak ya da sevdiklerinizle iletişim içinde olmak duygusal açıdan motive olmanızı sağlar. Yalnızlık hissine kapılmamak için sosyal ilişkiler içine girerek zihnen de sağlıklı ve mutlu olabilirsiniz.