Kalp Rahatsızlığı Geçirenlerin Değiştirmesi Gereken Beslenme Alışkanlıkları

Kalp Rahatsızlığı Geçirenlerin Değiştirmesi Gereken Beslenme Alışkanlıkları

Kalp-damar hastalıkları özellikle ileri yaşta sıklıkla görülen hastalıkların başında gelir. 40’lı yaşlardan sonra yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak bu hastalıklara yakalanma riski artış gösterir. Kalp ve sindirim sistemi arasında doğrudan bağlantı bulunduğu için özellikle beslenmeye fazladan özen göstermekte fayda var.

Kalp krizi geçiren, by pass olan ya da stent takılan bireylerin geçmişteki beslenme alışkanlıklarını mutlaka değiştirmesi gerekir.

Katı Yağdan Uzak Durun

Katı yağ, kolestrol düzeyini en çok artıran yiyeceklerin başında gelir. Katı yağda bulunan doymuş yağ kötü huylu LDL kolestrolünü artırır. Katı yağ yerine ayçiçek yağı ve özellikle zeytinyağı tercih edebilirsiniz.

Her Gün En Az 1 Öğün Sebze Tüketin

Sebzeler, özellikle kalp hastalığı bulunan ileri yaşta bireyler için kurtarıcıdır. C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitamin ve mineralleri sebze tüketerek alabilirsiniz. Kalp dostu beslenmenin olmazsa olmazı sebzeleri her gün tüketmeye özen gösterin.

Kırmızı Et Tüketimini Azaltın

Kalp rahatsızlığı bulunanların en dikkat etmesi gereken konulardan biri kolestroldür. Kolestrolü yükselten besinlerden biri de kırmızı et çeşitleridir. Doymuş yağ açısından zengin olan kırmızı etten uzak durmanızda fayda var.

Haftada En Az 2 Gün Balık Tüketin

Protein oranı yüksek, kolekstrol içeriği düşük olan balık, Omega-3 yönünden de oldukça zengindir. Haftada 2 kere tüketmeniz gereken balığın nasıl hazırlandığı da önemlidir. Kızartma yerine fırın tercih etmeniz gerekir.

Kızartmadan Uzak Durun

Kızartma, gün içinde almanız gerekenden çok daha fazla yağ almanıza neden olur. Kızartma yerine fırınlama ve haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Tuz Tüketimini Azaltın Ya da Tuzu Tamamen Bırakın

Tuzun içeriğinde bulunan sodyum kan basıncınızı birden artıracaktır. Hipertansiyon ve kalp rahatsızlığı bulunan ileri yaş bireylerin tuzdan uzak durması gerekir. Eğer tamamen bırakamıyorsanız, günlük yaklaşık 1 çay kaşığı kadar tuz tüketebilirsiniz.

Süt ve Peynir

İyi huylu HDL kolestrolünün yükselmesine yardımcı olan süt ve süt ürünlerini her gün tüketebilirsiniz. Peynir seçiminde ise az yağlı olanları tercih etmenizde fayda var.

Ceviz, Fındık ve Badem

Çeşitli mineraller ve bitkisel yağ bakımında zengin olan ceviz, fındık ve badem kalp dostu yiyeceklerden bazılarıdır. Bu yiyecekler kalp rahatsızlığı yaşayan ileri yaş bireylerin kilo kontrolüne de yardımcı olur.

Haftada En Az 2 Gün Baklagil Tüketin

Posa ve B vitamini yönünden zengin olan nohut, kuru fasulye ve mercimek gibi baklagilleri haftada en az 2 gün tüketmeniz gerekir. Bu sayede kolestrol seviyeniz de kontrol altına alınır.