Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz Egzersizler

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz Egzersizler

Her yaş grubunda görülen unutkanlık özellikle ileri yaşlarda farklı hastalıkların habercisi olabilir. Alzheimer ve demansın önemli belirtilerinden biri unutkanlıktır. Özellikle 65 yaş ve üzeri bireylerde sıklıkla görülen bunamanın önüne geçebilmek için hafızanın güçlendirilmesi gerekir. Günlük hayatta yapabileceğiniz bazı egzersizler hafızanızın kolay bir şekilde güçlendirilmesine yardımcı olur.

1.Alışveriş Listesi Tutun

Gün içinde yapacağınız market alışverişleri için bir liste hazırlayın. Daha sonra, bu listeye bakmadan alışverişinizi yapmaya çalışın. Listeye ne kadar bağlı kaldığınızla ilgili kendinize hedefler koyarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

2.Günlük Hedeflerinizi Yazın

Günlük rutin aktivitelerinizi ya da o gün yapacağınız farklı eylemleri küçük not kağıtlarına yazıp buzdolabına yapıştırabilirsiniz. Bu sayede gün içinde ne yapacağınız konusunda daha az unutkanlık yaşarsınız.

3.Bulmaca Çözün

Özellikle kare bulmaca çözerken verilen ipuçları hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olur. Önceden bildiğiniz bilgileri bu ipuçları yardımıyla çok daha kolay bir şekilde hatırlayabilirsiniz.

4.Matematik İşlemleri Çözün

Gün içinde kafanızdan basit 4 işlem problemleri çözmeye çalışın. Bu yöntem hafızanızı güçlendirirken aynı zamanda konsantrasyon sorununuzu da çözecektir. Yalnızca otururken değil koşarken ve yürürken de bu işlemleri yapabilirsiniz.

5.Spor Yapın

Spor, yalnızca fiziksel olarak değil zihinsel olarak da sizi olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle tenis, yoga ya da masa tenisi gibi spor aktivitelerini öğrenerek zihninizi geliştirebilirsiniz.

6.Müzik Aleti Çalın

Beynin işlevini kaybetmemesi için yeni bilgiler edinmek gerekir. Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek de bunların başında gelir. Müzik aleti çalarken şarkı da söyleyebilir, sözleri tekrar edebilirsiniz.

7.Yabancı Dil Öğrenin

Duyu organlarını harekete geçirmenin kolay yollarından biri yabancı dil öğrenmektir. Özellikle Alzheimer riskini büyük oranda azaltan dil öğrenme, beynin bilişsel olarak gerilemesine engel olur.

8.Film İzleyin

Film izlemeyi günlük uygulayabileceğiniz bir hafıza testine dönüştürebilirsiniz. Filmin 10 dakikalık bir kısmını izleyip aklınızda kalan nesnelerle bir liste yapın. Filmi bitirdikten sonra bu nesnelerin ne kadarını hatırladığınızı test edebilirsiniz.

9.Sudoku Oynayın

Tıpkı matematik işlemleri gibi sudoku da bilişsel zekayı güçlendirir. Sudoku kitapları ve elektronik sudokular edinerek gün içinde, boş kaldıkça bu egzersizleri yapabilirsiniz.

10.İnterneti Kullanın

Arama motorları, hafızanın güçlendirilmesi için kullanabileceğiniz yeni nesil metotlardan biridir. Arama motorlarında herhangi bir konu aratacağınız zaman anahtar kelimeleri düşünmeniz gerekir. Bu sayede, beynin daha hızlı ve detaylı çalışmasını sağlayabilirsiniz.