Diyabetik Kek Tarifi

Diyabetik Kek Tarifi


Hem dünyada hem de ülkemizde giderek yaygınlaşan diyabet, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen hastalıkların başında gelir. Beslenme alışkanlıklarına fazladan özen gösteren diyabet hastalarının yaptıkları diyetlere mutlaka uyması gerekir. Öğün atlanmaması gereken diyetlerle şeker seviyesi kontrol altında tutulur.

Orta ve ileri yaşlarda görülen Tip 2 diyabette şekerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Tatlı, çikolata, kek, bal gibi yiyecekler şeker seviyesini artırarak olumsuz etkilere neden olur. Aynı zamanda, üzüm ve muz gibi şeker oranı yüksek meyvelerin de kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Diyabet hastaları için hazırladığımız kek tarifi son derece sağlıklı bir tercih olmasına rağmen hastalığın seyri farklı olabileceği için mutlaka tüm yiyecekleri doktor kontrolünde almak şart.

Malzemeler

 • 125 gr tereyağı
 • 3 yumurta
 • 2 su bardağı diyabetik un (doktorunuz tarafından tavsiye edilen herhangi bir diyabetik un)
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • Yarım çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı diyabetik tatlandırıcı (doktorunuz tarafından tavsiye edilen herhangi bir diyabetik tatlandırıcı)

Hazırlanışı

 1. Derin bir kap içerisinde diyabetik tatlandırıcı ve oda sıcaklığında bulunan tereyağını karıştırın.
 2. Tereyağı ve tatlandırıcı karıştıktan sonra 3 yumurtayı da tek tek kaba ilave edin. Yumurta ve terayağı homojen bir görünüme kavuşana kadar çırpmaya devam edin.
 3. Ardından vanilya, kabartma tozu ve ½ çay bardağı sütü de ekleyerek yine homojen bir görünüm elde edene kadar karıştırmaya devam edin.
 4. Bu aşamada isterseniz, hastalığınızın seyrine göre ve doktorunuza danışarak üzüm, kayısı, incir gibi kurutulmuş meyveleri karışıma ekleyebilirsiniz. Bu sayede daha lezzetli bir kek harcı elde etmiş olursunuz.
 5. Uygun boyutlarda bir fırın kabını yağlayarak hazırlayın.
 6. Kek kalıbına döktüğünüz harcı 180°C’de önceden ısıtılmış fırına alabilirsiniz. Pişme süresi fırın tipine göre değişir. Bu nedenle bir kürdan yardımıyla üzeri kalınlaşan kekinizi kontrol edebilirsiniz. Kürdan üzerinde sıvı harç görüyorsanız kekiniz henüz pişmemiş demektir.

Afiyet olsun